

Szałwia lekarska to popularne i znane powszechnie zioło o najszerszym wśród tego gatunku zastosowaniu leczniczym. Zwana również naturalnym antybiotykiem. Nic dziwnego, bo łacińskie salvus oznacza zdrowie. Ponadto wykorzystywana jest jako przyprawa, roślina ozdobna, a nawet środek zapewniający przyjemny zapach w szafie z ubraniami. Może być sadzona pojedynczo, np. w ogródku ziołowym, lub w większej grupie jako roślina zadarniająca.
Szałwia lekarska to wyjątkowa, wieloletnia bylina, która posiada wiele leczniczych właściwości. Dodatkowo jest miododajną rośliną o charakterystycznym, dekoracyjnym wyglądzie i wyrazistym aromacie.
Wygląd:
Szałwia lekarska posiada omszone, mięsiste, dość duże listki, które zmieniają ubarwienie w zależności od pory roku. Kwiaty tej wyjątkowej rośliny posiadają liliowy, biały lub różowy odcień.
Specyfikacja:
Uprawa:
Szałwię należy zasiać do gruntu już w kwietniu. Aby stymulować ją do wzrostu, należy każdej wiosny przycinać stare łodygi i liście szałwii. W pierwszym roku wzrostu rośliny należy wstrzymać się ze zbiorem szałwii, natomiast w następnych latach zbiory mogą być obfitsze i dokonywane nawet przez cały rok.
Przeznaczenie:
Ciekawostka:
Szałwia lekarska posiada wiele leczniczych właściwości: ułatwia trawienie pokarmów, wykazuje działanie grzybobójcze i antyseptyczne. Hamuje nadmierne wydzielanie potu i działa przeciwzapalnie.