Rozmaryn lekarski

4,99 zł
Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie


Opis

Rozmaryn lekarski jest ziołem przyprawowym o charakterystycznym wyglądzie. Jego ciemnozielone liście przypominają igiełki. Ma niesamowicie świeży aromat, a jego listki, oryginalny, korzenny smak. Roślina posiada również lecznicze właściwości. Rozmaryn lekarski świetnie czuje się w ogrodzie, jak również na przydomowym tarasie i w balkonowym ogródku. 

Szczegóły produktu

Rozmaryn lekarski to zioło, które działa przeciwbakteryjnie, przeciwalergicznie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Oprósz szerokiego zastosowania w leczeniu różnych dolegliwości, roślinę wykorzystuje się również w kuchni jako aromatyczną przyprawę do mięs i sosów. Rozmaryn jest zimozielony. Może być posadzony w ogrodzie i hodowany w doniczce, na parapecie.

Wygląd: 

Rozmaryn posiada wąskie i wydłużone listki, przypominające igiełki o ciemnozielonym odcieniu. Ich długość wynosi zazwyczaj 2-5 cm. Brzegi listków są podwinięte. Roślinę zdobią piękne, drobne kwiatki w niebieskim kolorze, które zebrane są w charakterystyczne kłosy.

Uprawa:

Rozmaryn należy posadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu oraz glebie przepuszczalnej i szybko nagrzewającej się. Nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego na zimę warto go zabezpieczyć lub nawet wykopać i umieścić w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Po przekwitnięciu należy skrócić go mniej więcej o połowę.  

Przeznaczenie:

  • dodatek do potraw, idealnie pasuje do mięs (suszony lub świeży);
  • wykorzystywany w kosmetykach (posiada przeciwzmarszczkowe właściwości);
  • do sporządzenia herbaty. 

Ciekawostka:

Nazwa "rozmaryn" pochodzi od dwóch łacińskich słów: rosa (róża) oraz marinus (morski). Wywodzi się to od tego, że właśnie aromat tej morskiej róży "mówił" marynarzom na pełnym morzu, że ląd jest blisko.

Przedstawione zdjęcie doniczki ma charakter poglądowy i przedstawia przykład oferowanej rośliny.  Zostało zrobione w czerwcu. Informujemy również, że wygląd sprzedawanych sadzonek może różnić się od tego ze zdjęcia poglądowego w zależności od pory roku i cech indywidualnych każdej rośliny.

Specyfikacja
Stanowisko
Słoneczne
Rodzaj ziemi
Przepuszczalna
pH Gleby
Obojętne lub delikatne zasadowe
Mrozoodporność
Niska ( 0 st. C )
Nawadnianie
Rzadkie
Wysokość
30 - 60 cm
Kwitnienie
Maj - Lipiec
Zalety
Zioło lecznicze, dekoracyjne oraz zastosowanie kulinarne

Zobacz także