Trawa pampasowa

8,99 zł
Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie


Opis

Nazywana królową traw Trawa pampasowa zawdzięcza swoją nazwę miejscom najczęstszego występowania. Określenie pampasowa pochodzi od słowa pampa, które określa stepowe trawiaste zbiorowiska Ameryki Południowej, na których wypasa się bydło. Ma piękny kępiasty pokrój, osiąga 2 m wysokości i zakwita białymi, puchowymi kwiatami. Doskonale i dostojnie prezentuje się sadzona soliter, w towarzystwie innych roślin w podobnej kolorystyce. 

Szczegóły produktu

Trawa Pampasowa uważana jest za najpiękniejszą wśród ozdobnych traw ogrodowych. Zachwyca pięknymi pióropuszami kwiatów. 

Wygląd:

Jest bardzo wysoką trawą, zwykle dorasta do 2–3 m wysokości. Trawa pampasowa tworzy dość duże, zwarte kępy, złożone z wąskich, długich, sztywnych liści, lekko przewieszających się na zewnątrz. Mają one barwę zieloną bądź szarozieloną i ostre brzegi. Na przełomie września i października wyrastają z niej kwiatostany w kolorze najczęściej białym, które pozostają na kępach przez całą zimę.

Specyfikacja:

  • stanowisko: koniecznie słoneczne i ciepłe;
  • gleba: przepuszczalna, w górnej warstwie przemieszana z grubym piaskiem i żwirem, ale żyzna – w głębszej warstwie dodajemy sporo kompostu;
  • sadzenie: od kwietnia do września;
  • temperatura: roślina mrozoodporna, ale zalecana jest dodatkowa warstwa ochronna w porze zimowej – włóknina, kora;
  • podlewanie: tylko młodych okazów podczas suszy. Jesienią gleba pod trawą musi przeschnąć;
  • zimowanie: zabezpieczamy wokół kępy trawy – tworzymy kopiec z kory, słomy.

Uprawa:

Trawa pampasowa to roślina wymagająca, która lubi stanowiska w pełni nasłonecznione i osłonięte od wiatru oraz przepuszczalną, żyzną ziemię. Jeśli posadzimy ją w cieniu, najprawdopodobniej nie zakwitnie. Z kolei na ciężkiej gliniastej glebie szybko gnije. Gleba powinna być więc umiarkowanie wilgotna i do tego zasobna w wapń. Trawie pampasowej bardzo szkodzą zimne wiatry oraz nadmiar wilgoci i silny mróz.

Przeznaczenie:

  • idealnie nadaje się na kwiat cięty;
  • przydomowy ogród;
  • rabaty.

Ciekawostka:

Wokół nazwy trawy pampasowej pojawiło się niemałe zamieszanie w środowisku ogrodniczym. Jej właściwa nazwa to kortaderia pampasowa (cortaderia selloana). Jedak mało kto wie, że w języku polskim nazywa się naprawdę jeszcze inaczej, bo okolcz srebrzysty. Ta nazwa jednak rzadko występuje w katalogach.

Specyfikacja
Stanowisko
Słoneczne
Rodzaj ziemi
Przepuszczalna
pH Gleby
Obojętne
Mrozoodporność
Średnia ( -15 st.C )
Nawadnianie
Rzadkie
Wysokość
150-200cm
Kwitnienie
Wrzesień-Listopad
Zalety
Dekoracyjne kwiaty
Kolor kwiatów
Białe
Pokrój
Wzniesiony
Zastosowanie
Do ogrodu nowoczesnego
Zimozieloność liści
Nie
Grupa roślin
Trawy ozdobne

Zobacz także