Żurawina STEVENS

4,99 zł
Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie


Opis

Żurawina wielkoowocowa Stevens jest żurawiną średnio późną (zbiór owoców pod koniec września) oraz bardzo plenną. Jej wzrost jest silny, liście duże, zielonkawe. Owoce są dużej wielkości, intensywnie czerwone, barwa skórki przechodzi w prawie czarną. Ich miąższ jest twardy. Dobrze się przechowuje, jest odporna na choroby i dobrze znosi mrozy. Odmiana Stevens to odmiana odporna na choroby i szkodniki. Wzrost roślin silny, pędy dorastają do 180 cm, płożą się i ukorzeniają. Duże (2 cm), owalne owoce dobrze się przechowują, są doskonałe na konfitury i nalewki.

Szczegóły produktu

Żurawina jest krzewinką o wyjątkowych owocach, wykazujących właściwości zarówno lecznicze, jak i odżywcze.  Uprawiana jest zarówno do celów dekoracyjnych, jak i jadalnych. Odmiany żurawiny wielkoowocowej różnią się od dziko rosnącej żurawiny bagiennej. Są zdecydowanie większe oraz, co ma duże znaczenie, nie mają aż takich wymagań wodnych. W okresie wiosenno - letnim tolerują przejściową suszę. Plenność jednej rośliny osiąga aż 1kg. w ciągu sezonu.

Oferowane żurawiny są 3 letnie. Już w tym roku będą obficie owocowały.

Wygląd: 

Krzewinka jest zimo zielona. Jej pędy są bardzo długie do 150 cm. Posiada owoce, których kształt jest owalny lub też okrągły, a kolor czerwony. Owoce są mało słodkie, raczej kwaśne w smaku. 

Specyfikacja:

 • stanowisko: nasłonecznione;
 • gleba: dość żyzna, próchnicza, wilgotna;
 • pH gleby: kwaśna 3,2-4,5
 • podlewanie: dość obfite, szczególnie w okresie zawiązywania owoców.
 • nawożenie: umiarkowane nawozem wieloskładnikowy w okresie wiosennym
 • zbiory owoców odbywają się w okresie od września do października;
 • żurawina jest odporna na szkodniki oraz choroby.

Uprawa:

Aby zwiększyć ilość owocowych pędów należy przyciąć przerośnięte pędy starszych okazów żurawiny. Jej wytrzymałość na mróz jest bardzo dobra, lecz średnio znosi wiosenne przymrozki. Aby roślina je przetrwała, należy pamiętać, aby osłonić ją np. za pomocą słomy. Żurawinę należy sadzić w odległości ok 40 cm od siebie w kwaśnym torfie zmieszanym z piaskiem. Jeśli żurawina nie owocuje, a co roku pojawiają się tylko kwiaty, prawdopodobnie brakuje jej zapylacza. W takiej sytuacji należy obok posadzić inną odmianę. Brak owoców może też świadczyć o małej zasobności podłoża w potas, ale także o przesuszeniu rośliny podczas wiązania owoców. Żurawina to roślina, która do prawidłowego podłoża wymaga stale wilgotnego podłoża. Najlepiej rośnie w glebie o odczynie kwaśnym. Pędów nie przycinamy.

Przeznaczenie:

 • do przetworów;
 • do deserów;
 • do sosów;
 • jako krzewinka dekoracyjna.

Ciekawostka:

Żurawina wykazuje właściwości, które pomagają w walce z chorobami układu moczowego.

Specyfikacja

Zobacz także